PKP 2017

Projekt Po kreativni poti do znanja je potekal v sodelovanju med članicami in Rektoratom Univerze v Ljubljani. Sodelovali so študentje in mentorji iz različnih fakultet in različnih smeri, pri čemer je vsak prispeval s svojim znanjem. Študentje in mentorji Fakultete za elektrotehniko, Fakultete za strojništvo in Akademije za likovno umetnost in oblikovanje so se spoprijeli z nalogami, ki so se nanašale na robotsko varjenje. Projekt se je začel februarja z uvodnim sestankom in zaključil v sredini julija z zaključnimi predstavitvami in druženjem.

Osrednja tema je bilo robotsko dodajanje materiala z varjenjem, pri čemer so študenti različnih fakultet opravljali naloge s svojih področij. Naloga študentov Fakultete za elektrotehniko je bila razvoj algoritma za planiranje trajektorij gibanja robota pri 3D varjenju. Določali so rezinjenje 3D objekta, načrtovali zapolnitve, »pendlanje« in hitrostni profil gibanja. Na Fakulteti za strojništvo so bili študenti razdeljeni v dve skupini, in sicer laboratorija LAKOS in LAVAR. V laboratoriju LAKOS so razvili sistem za nadzor temperature varjenca med postopkom izdelave prototipov s 3D MIG/MAG varjenjem. Merilnik so priklopili na eksperimentalni varilni sistem s CNC manipulatorjem, katerega so razvili v laboratoriju. Naloga študentov v laboratoriju LAVAR je bila izdelava baze podatkov za različne varilne parametre, različne varilne tokove in hitrosti varjenja za različne žice. Poiskati so morali območje, v katerem se da s posamezno žico dobiti neko 3D skulpturo. Pri tem so določili višino in debelino posamezne plasti za vsako nastavitev parametrov. Cilj projekta je bilo na podlagi vseh raziskav in ugotovitev izdelati tudi fizične izdelke, narejene s tehnologijo robotskega varjenja. Z oblikovanjem teh izdelkov se je ukvarjala študentka industrijskega oblikovanja z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje. K projektu je bila priključena zunanja institucija iz Zagorja ob Savi, in sicer Varstveno delovni center (VDC), za katero so izdelali pripomoček. Ta bo osebam s posebnimi potrebami olajšal delo v kuhinji. Študentka je oblikovala kuhinjsko desko za uporabo z eno roko, namenjeno lažjemu rezanju zelenjave/sadja/… ter mazanju namazov na kruh. Poleg tega produkta je oblikovala vrsto idej za izdelek, narejen z omenjeno tehnologijo, kateri bo predstavljen na sejmu v Nemčiji, izdelala pa je tudi grafično podobo spletne strani za projekt PKP – dodajanje materiala z varjenjem.

Po dobrih petih mesecih se je projekt zaključil s predstavitvijo dela posameznih skupin, ugotovitev in izdelkov. Dogodek je potekal v prostorih Fakultete za strojništvo, kjer je nato sledil še ogled laboratorija za varjenje, na koncu pa druženje. Na predstavitvah so bili prisotni vsi študentje in mentorji, ki so sodelovali na projektu, dogodka pa sta se udeležila tudi dva gosta, in sicer g. Shinya Okamoto, nekdanji podpredsednik podjetja Daihen Varstroj d.d. iz Japonske ter g. Peter Kastelic, prav tako iz podjetja Daihen Varstroj.

Projekt Po kreativni poti do znanja je bila za študente unikatna izkušnja sodelovanja med fakultetami in podjetji, hkrati pa dober vir znanja, ki so ga dosegli na kreativen način. Študentje in mentorji so prišli do novih spoznanj, novih poznanstev, obenem pa so oblikovali in izdelali praktične izdelke.

V spodnji galeriji si lahko ogledate nakaj utrinkov s končne predstavitve projekta.